×

İletişim Bilgileri

Site içi arama

Türkiye ve Dünyada Krom

Bize
Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.
İLETİŞİM

Türkiye ve Dünyada Krom

20 Aralık 2019, 14:17
Türkiye ve Dünyada Krom

Dünya krom madenciliğinde 1860 yılından itibaren lider rol oynamış olan Türkiye, son yıllarda ülke içinde ve dışında yaşanan teknik ve sosyo-ekonomik süreçler sonucunda Güney Afrika, Kazakistan ve Hindistan kromlarının devreye girmesiyle dünya krom piyasasındaki payı dördüncü sıraya gerilemiştir. Türkiye krom cevheri üretimi miktar olarak da azalmaktadır. 2011 yılında üretim 2,5 milyon tonu aşmış iken, sonraki yıllarda tedrici olarak azalarak 2015’de 1,5 milyon tonla dünya krom üretimdeki payı % 5’e kadar düşmüştür. 2016 yılında Türkiye satılabilir krom cevheri üretimi ise 1 milyon tonun altında beklenmektedir.

Diğer taraftan Türkiye krom madenciliğinin köklü kuruluşları Kastamonu Maden, Eti Krom ve Türk Maadin yaptıkları modernizasyon ve iyileştirme çalışmaları ile yurtiçi ve yurtdışında sağladıkları dikey entegrasyon nedeniyle bu olumsuz gelişmelerin nisbeten dışında kalmışlardır.

Türkiye aynı zamanda döküm kumu ve kimya kalitesinde krom cevheri ithalatçısı ülke konumundadır. Türkiye’de ferrokrom üretimi mevcut olmasına rağmen ferrokrom ithalatı da yapılmaktadır. Krom-ferrokrom-paslanmaz çelik zincirini kuramayan Türkiye’de krom alaşımlı çelik üretimi de yetersiz kalınca paslanmaz çelik ile birlikte vasıflı ve takım çelikleri de kısmen ithal edilmektedir.

Bütün bu durumlar göz önüne alındığında Türkiye krom madenciliğinin hangi konularda gelişen piyasa koşullarına uyum sağlayamadığı sorgulanmakta ve çözüm olarak inovasyon, kooperasyon, konsolidasyon, entegrasyon kavramları gündeme gelmektedir.

Başta Kastamonu olmak üzere çeşitli bölgelerde faaliyet gösteren ve maden sahaları bulunan Kastamonu Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruluşundan bu yana parça ve konsantre krom cevheri üretmekte ve ihracatını gerçekleştirmektedir.

 • 0 (212) 251 33 00

 • 0(366) 647 12 76

 • info@kastamonumaden.com.tr

 • Müeyyedzade Mahallesi Kemeraltı Caddesi, Öney İş Hanı No:6 Kat:3, 34425 Beyoğlu/İstanbul

  Kastamonu Tesisimiz :
  Laçin Köyü Sıpacı Mevkii Devrekani - Kastamonu

 • Hafta İçi: 09:00 - 17:30 Arası.
  Cumartesi: Kapalı
  Pazar: Kapalı